Wydarzenia

 

 

 . . : : W y d a r z e n i a : : . . 

 

Wrzesień 2017

"Dzień Grzyba" - 25 września świętowaliśmy "Dzień Grzyba".  Tego dnia dzieci przyniosły do przedszkola atlasy i książki o grzybach. Poznały różnorodne gatunku grzybów, dowiedziały się które są jadalne, a które trujące. Przedszkolaki dowiedziały się rózwnieć, co można z grzybów przyrządzić. Na koniec wszystkie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną pt. "Borowik", której celem było rozwijanie sprawności manualnych.

 

 

Czerwiec 2017

"Bezpieczne wakacje" - w ramach tematyki tygodnia dzieci zapoznały się z zasadami bezp. obowiącującymi w górach, nad wodą, w lesie, podczas przebywania na słońcu, jazdy na rowerze, w samochodzie. Przedszkolaki dowiedziały się również, że nie wolno głaskać obcych zwierząt. Uczyły się przyjmowania właściwej postawy w razie ataku przez psa; prawidłowego zachowania się, kiedy zaczepia nas ktoś nieznajomy, jak chronić się w czasie burzy, kiedy jesteśmy poza domem. Poznały numery alarmowe. W ramach podsumowania  dzieci rozwiązywały quiz dotyczący zasad bezpieczeństwa podczas wakacji. W nagrodę każde z dzieci dostało dyplom "Bezpieczne wakacje" oraz odznakę bzepicznego przedszkolaka.

 

"Teatrzyk z okazji Dnia Dziecka" - w dniu 29 maja nasze przedszkolaki brały udział w przedstawieniu teatralnym pt. "Przypowieść o dobrym człowieku". Był to spektakl żywego aktora, który zaprezentował interpretację biblijnej przypowieści "O dobrym Samarytaninie".  Dzieci brały czynny udział w przedstawieniu angażując się w grę na instrumentach oraz rozmowy z bohaterami. Teatrzyk miał na celu poznanie przez dzieci kim jest bliźni i że należy zawsze być dobrym człowiekiem gotowym nieść pomoc potrzebującym.

 

Maj 2017

"Prezenty i laurki dla Rodziców" - dzieci z gr. młodszej "Zajączków" oraz gr. starszej "Niedźwiadków" wykonywały prezenty dla swoich Rodziców. Poprzez wykonywanie upominków dzieci uczyły się dbania o estetykę wykonania pracy, przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie pracy oraz rozwijały wyobraźnię.

 

"Dbamy o naszą Planetę - Ziemię" - w ramach tematu tygodnia, dzieci z grupy starszej "Niedźwiadków" dowiedziały się jakie niebezpieczeństwa zagrażają środowisku ze strony człowieka, poznały możliwości walki z zanieczyszczeniem środowiska, rozwiązywały zagadki o treści ekologicznej oraz kształtowały właściwe nawyki dotyczące ochrony środowiska naturalnego.

 

"Moja ulubiona postać z bajki, baśni, wiersza" - w ramach tematu rocznego pt.: "W krainie baśni, bajek i wierszy" dzieci miały możliwość wykonania wraz z Rodzicami prac plastycznych pt.: "Moja ulubiona postać z bajki, baśni, wiersza". Celem było popularyzacja literatury dziecięcej, rozwijanie wyobraźni i pomysłowości dzieci oraz wspieranie twórczości dziecięcej oraz kształtowanie umiejętności stosowania i łączenia różnorodnych technik plastycznych. Przedszkolaki za wykonanie prac otrzymały dyplomy oraz upominki.

 

"Wyjście do biblioteki do Szkoły Podstawowej nr 5" - dzieci z grupy starszej "Niedźwiadków" odwiedziły bibliotekę szkolną. Celem było kształtowanie poczucia szacunku dla książek, wyrabianie u dzieci nawyku korzystania ze zbiorów biblioteki oraz wzbogacenie słownictwa dzieci dotyczącego tematu Biblioteka.

 

Kwiecień 2017

"Festiwal Piosenki Przedszkolnej- Wesoły Mikrofon" - dnia 6 kwietnia reprezentacja dzieci z grupy starszej "Niedźwiadków" wzięła udział w XXI Miejskim Festiwalu Piosenki Przedszkolnej "Wesoły Mikrofon" w MDK "Ligota". Przedszkolaki zaśpiewały piosenkę pt.: "Taniec chiński" oraz "Chińczyk". Celem festiwalu było popularyzacja piosenki dziecięcej i przedszkolnej, integracja środowiska lokalnego, a także promocja pracy i osiągnięć przedszkoli w dziedzinie muzyki.

 

Marzec 2017

"Pierwszy Dzień Wiosny" - dnia 21 marca w naszym przedszkolu obchodziliśmy "Pierwszy Dzień Wiosny". W tym dniu wszystkie przedszkolaki miały ubrania w kolorach wiosennych. W ramach zajęć dydaktycznych dzieci z grupy młodszej "Zajączków" miały za zadanie pomalować kontury "Pani Wiosny" farbami. Natomiast dzieci z grupy starszej "Niedźwiadków" dostały od "Pani Wiosny" zadania do wykonania. Na koniec w nagrodę za rozwiązanie zadań, dzieci dostały dyplomy.

 

"Starszaki z wizytą w bibliotece szkolnej" - przedszkolaki odwiedziły pobliską bibliotekę w Szkole Podstawowej nr 5. Celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, zapoznanie z biblioteką oraz jej zbiorami, a także wdrażanie do dbałości o czysty wygląd książek. Poznały również zasady korzystania z biblioteki. 

 

"Dbamy o zęby" - dzieci z grupy starszej w ramach tygodnia pt.: "Dbamy o zęby" uświadomili sobie konieczność systematycznego dbania o zęby i leczenia ich. Poznali nazwę dentysta - stomatolog - czym się zajmuje. Przedszkolaki dowiedzieli się również jakie produkty są zdrowe dla zębów, a które są szkodliwe. Dzieci wykonały prace plastyczną pt.: "Ząb", której celem było rozwijanie zdolności plastycznych dzieci oraz sprawności manualnych.

 

"W świecie dinozaurów" - w ramach tematyki tygodnia pt.: "W świecie dinozaurów" dzieci z grupy starszej "Niedźwiadków" poznały definicję słowa "dinozaur", jak powstały, czym się  żywiły,  dlaczego wyginęły, a także ich nazwy. Przedszkolaki wykonały własnoręcznie "dinozaura" z rolek po papierze toaletowym oraz prace plastyczną, której celem było rozwijanie motoryki małej.

 

Luty 2017

"Dzień Niedźwiedzia Polarnego" - dnia 27 lutego  dzieci przyszły do przedszkola z maskotkami niedźwiadków i książeczkami z bajkami i faktami dotyczącymi ich życia. Dzieci opowiadały o swoich maskotkach, słuchały czytanych przez Panie fragmentów książek o niedźwiadkach, kolorowały misie oraz bawiły się w zabawę: "Stary niedźwiedź". Uważnie wysłuchały kilku ciekawostek z życia niedźwiedzi polarnych, a potem miały za zadanie ocenić prawdziwość informacji o tych zwierzętach zawartych w zdaniach wypowiadanych przez panią. Na koniec zostały wykonane pamiatkowe zdjęcia dzieci z maskotkami niedźwiadków.

 

"Gimnastyka Małego Smyka" - Do ulubionych przez dzieci zajęć odbywających się w przedszkolu należą między innymi zabawy ruchowe i gimnastyka. Dzieci bardzo chętnie uczestniczą w tych zajęciach, lubią przebierać się w stroje gimnastyczne. Przedszkolaki poprzez ćwiczenia rozwijają umiejętność współdziałania z partnerem, kształtują prawidłową postawę ciała, rozwijają umiejętności bezpiecznego poruszania się, a także kształtują umiejętność szybkiej reakcji na umówione sygnały.

 

"Walentynki"- dzieci z grupy "Zajączków" i "Niedźwiadków" wspólnie obchodziły "Walentynki" . Tego dnia każde dziecko miało na sobie czerwony element. Dzieci wykonywały walentynki dla swoich kolegów i koleżanek, wspólnie uczestniczyły w grach i zabawach ruchowo-muzycznych. Każdy przedszkolak namalował także piękne, czerwone serce.

 

"Międzynarodowy Dzień Pizzy"  - Dnia 9 lutego w naszym przedszkolu obchodziliśmy "Międzynarodowy Dzień Pizzy".  Podczas zajęć dzieci dowiedziały się z jakiego kraju pochodzi to danie, poznały flagę Włoch oraz ich położenie na globusie. Przedszkolaki wykonały również prace plastyczną pt. "Pizza Italiana". której celem było rozwijanie sprawności manualnych oraz rozwijanie zdolności plastycznych. Podczas podwieczorku dzieci miały okazję zakosztować tego włoskiego smakołyku.

 

 

styczeń 2017

 

 

"Serduszka dla Babci i Dziadka" - dzieci z grupy starszej "Niedźwiadków" wykonały pracę plastyczną, której celem było rozwijanie sprawności manualnych.

 

 

"Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka" – dzieci z grupy " Zajączków" i "Niedźwiadków"  zaprosiły do przedszkola swoich ukochanych dziadków i babcie, przedstawiły  program artystyczny, przygotowały własnoręcznie prezenty. Dla wszystkich niespodzianką był słodki poczęstunek.

 

"Prezenty i zaproszenia dla Babci i Dziadka" - dzieci z gr. młodszej "Zajączków" oraz gr. starszej "Niedźwiadków" wykonywały prezenty i zaproszenia dla swoich Babć i Dziadków. Poprzez wykonywanie prac dzieci uczyły się dbania o estetykę wykonania pracy, przestrzegania zasad bezpieczeństwa w czasie pracy oraz rozwijały wyobraźnię.

 

"Bal przebierańców" -  dnia 9 stycznia w naszym przedszkolu odbył się "Bal przebierańców". Wszystkie dzieci pięknie przebrane za postacie bajek i baśni bawiły się przy dziecięcej muzyce, jak i przy muzyce rozrywkowej. Odbywały się również konkursy i zabawy organizowane przez nauczycielki. Wszystkie piękne stroje uwieczniono na zdjęciach.

 

grudzień 2016

 

"Uroczystość Jasełkowa" - 15 grudnia odbyła się "Uroczystość Jasełkowa". "Mali aktorzy" z wielkim przejęciem wygłosili swoje kwestie i z radością zaśpiewali kolędy i pastorałki. Rodzice nagrodzili wszystkie dzieci gromkimi brawami. Nastepnie przedszkolaki wręczyły swoim rodzicom własnoręcznie ozdobione bombki oraz kartki świąteczne. Na koniec na wszystkich czekał słodki poczęstunek.

 

"Prezenty i kartki dla Rodziców na uroczystość Jasełkową"dzieci przygotowywały kartki świąteczne i prezenty dla Rodziców z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Podczas pracy rozwijały spostrzeganie wzrokowe oraz doskonaliły umiejętności manualne. Ponadto uczyły sie współpracy oraz nabywały umiejętność dzielenia się materiałami plastycznymi z kolegami i koleżankami.

 

"Mikołaj"- 8 grudnia nasze przedszkole odwiedził Święty Mikołaj. Dzieci od samego rana oczekiwały wizyty tego niezwykłego gościa. Na powitanie Przedszkolaki zaśpiewały Gościowi piosenkę pt.: "Idzie Mikołaj"". Następnie dzieci otrzymały piękne prezenty. Na koniec zostały wykonane pamiątkowe zdjęcia z Mikołajem.

 

"Wyjście do biblioteki do Szkoły Podstawowej nr 5" - dzieci z grupy starszej "Niedźwiadków" odwiedziły bibliotekę szkolną. Celem było rozwijanie zainteresowań czytelniczych dzieci, kształcenie umiejetności uważnego słuchania utworów  literackich oraz integracja ze środowiskiem lokalnym.

 

listopad 2016

 

 

"Wróżby andrzejkowe" - w ramach zajęć dydaktycznych odbyły się wróżby andrzejkowe. Zajęcia zostały ropoczęte od zabawy "Kolory" - dzieci z zamkniętymi oczami losowały kolorowe kartki papieru. Następnie zostały odczytane wróżby, co te kolory oznaczają. Następne zabawy  to: "Rzucanie monetą do wody" - chętne dzieci ustawione w pewnej odległości, po kolei rzuacły monetą, usiłując trafić do miski, równocześnie wypowiadając życzenie; "Rzzucanie kostką do gry", "Kim będę, jak dorosnę?" i inne. Na koniec zabawy dzieci powtarzały czarodziejskie zaklęcie, aby wszystkie wróżby się spełniły.     Celem było budzenie i rozwijanie zainteresowań tradycjami, obrzędowością i zwyczajami ludowymi.Wzbogacanie wiadomości na temat tradycyjnych wróżb i zabaw andrzejkowych.

 

"Pasowanie na Przedszkolaka" - dnia 10 listopada  w ramach zajęć dydaktycznych odbyła się pierwsza ważna przedszkolna uroczystość – pasowanie na przedszkolaka. Przedszkolaki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyk oraz zabawy ruchowe. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor  dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każdy przedszkolak otrzymał dyplom pasowania oraz mały słodki upominek.

 

październik 2016

"Przygotowania do Pasowania na Przedszkolaka" - dzieci przed uroczystością systematycznie uczestniczyły w próbach. Podczas tych spotkań przedszkolaki z grupy "Zajączków" oraz "Niedźwiadków" integrowały się oraz nabywały umiejętności współdziałania. Dzieci uczyły sie wierszyków, piosenek oraz gry na instrumentach. 

 

"Targi Hydro - Silesia z labiryntem edukacyjnym" - przedszkolaki  wzięły udział w ścieżce edukacyjnej dotyczącej wody. Dzieci zapoznały  się ze specjalnie przygotowanym labiryntem edukacyjnym, wzięły udział w warsztatach i eksperymentach wodnych, a także odprężały się w wodnej strefie zabawy. Celem było kreaowanie postawy proekologicznej.

 

wrzesień 2016 r

Na początku września dzieci zawitały do przedszkola, gdzie oczekiwały na nie uśmiechnięte panie. Nauczycielki starały się zapewnić przyjazne i bezpieczne warunki do zabawy i nauki, zarówno przedszkolakom, uczęszczającym już do wcześniej do naszego przedszkola, jaki i dzieciom, które pierwszy raz przekroczyły jego próg.

 

Pierwsze dni przedszkolaki spędziły na zapoznaniu z paniami, nowymi kolegami i koleżankami, zaznajamiały się z pomieszczeniami przedszkola oraz najbliższym otoczeniem poza przedszkolem.

 

Dzieci uczyły się zgodnej, bezpiecznej  zabawy w grupie, wspólnie z paniami ustaliły obowiązujące w przedszkolu zasady wzajemnego szacunku i bezpieczeństwa, opracowano wspólnie KODEKS PRZEDSZKOLAKA.

 

 

 

 

 

 

 

 

facebook